کیمیا زهرآگین برتر > مقالات در مورد عقرب > اقدامات و مراقبتهای اورژانسی، بیمارستانی، پرستاری در درمان عقرب گزیدگی

اقدامات و مراقبتهای اورژانسی، بیمارستانی، پرستاری در درمان عقرب گزیدگی

اگر عقرب شما را نیش زد، قرار دادن کمپرس سرد، شتشو با آب و صابون و مالیدن عصاره برگ نعنا در محل گزش اولین اقدام برای درمان خانگی نیش عقرب است.


توضیحات برای عکس ثبت نشده

عقرب ها یا کژدم هاحشراتی کوچک با هشت پا هستند که یک دم برگشته به طرف بالا با یک نیش مرگ آور دارند. این موجودات کوچک ولی وحشتناک هنگام شب پرسه میزنند و عموما در گوشه های تاریک، زیر سنگها، تنه درختان، بوته ها، ساختمانهای نیمه کاره و در میان شکافها مخفی میشوند. رنگ بیشتر عقرب های ایرانی به گونه ای است که به آنها استتار عالی داده و بنابراین به راحتی دیده و تشخیص داده نمی شوند. عقرب ها رنگهای مختلفی مثل زرد مایل به قهوه ای، قهوه ای، خاکستری و سیاه دارد و اندازه بین ۱۸ و  ۱/۵ سانتی متر دارد ولی بواسطه شکل بدنی خود که حالت تخت و صاف است، می تواند از شکاف هائی به عرض ۳ میلی متر نیز عبور کند و خود را وارد خانه ها کند.


هدیه ویژه ما به شما

pdf آموزش درآمد زایی میلیونی از زهر عقرب

علایم عقرب گزیدگی در کودکان، زن باردار، مادر شیر ده

تاکنون حدود ۲۰۰ گونه عقرب نر و ماده در جهان شناسایی شده است و از این میان تنها ۲۰ گونه عقرب ایرانی و غیر ایرانی بسیار خطرناک بوده و سم مهلک و کشنده دارند. نیش عقرب بسته به گونه این عقرب، سم را با قدرتهای متفاوت حمل میکند. هنگامی که فردی دچار عقرب گزیدگی میشود ابتدا با احساس سوزشی در محل گزیدگی عقرب مواجه میگردد که این احساس به صورت مواج در تمام بدن پخش میشود. این حس ممکن است چند ساعت طول کشیده و سپس از بین برود. اما گاهی اوقات ممکن است واکنش عقرب گزیدگی خیلی شدید باشد و باعث تغییرات عمومی در سلامت بدن گردد و واکنشهای خیلی شدید در برخی موارد منجر به مرگ میشود(حتی در فارم پرورش عقرب ). این علایم عبارتند از:


توضیحات برای عکس ثبت نشده
• افزایش ضربان قلب در عقرب گزیدگی
توضیحات برای عکس ثبت نشده
• عرق کردن زیاد در عقرب گزیدگی 
توضیحات برای عکس ثبت نشده
• بیقراری در عقرب گزیدگی

توضیحات برای عکس ثبت نشده
• حالت تهوع و استفراغ در عقرب گزیدگی
توضیحات برای عکس ثبت نشده
• تشنج در عقرب گزیدگی
توضیحات برای عکس ثبت نشده
• عدم تعادل هنگام راه رفتن در عقرب گزیدگی

توضیحات برای عکس ثبت نشده
• آبریزش از دهان در عقرب گزیدگی
توضیحات برای عکس ثبت نشده
• بی اختیاری ادرار و مدفوع در عقرب گزیدگی
توضیحات برای عکس ثبت نشده
• تکلم منقطع در عقرب گزیدگی

توضیحات برای عکس ثبت نشده
• حساسیت شدید پوست به لمس در عقرب گزیدگی
توضیحات برای عکس ثبت نشده
• انقباضات ماهیچهای در عقرب گزیدگی
توضیحات برای عکس ثبت نشده
• درد شکم در عقرب گزیدگی

توضیحات برای عکس ثبت نشده
• کاهش کارکرد سیستم تنفسی در عقرب گزیدگی
توضیحات برای عکس ثبت نشده
• کاهش شدید فشار خون در عقرب گزیدگی
توضیحات برای عکس ثبت نشده
• در موارد شدید ایست قلبی در عقرب گزیدگی

راهنمای درمان خانگی عقرب گزیدگی در طب سنتی و طب اسلامی

۱. بیمار عقرب گزیده را آرام کنید، لازم است فرد دچارعقرب گزیدگی شده را به آرامش و خونسردی دعوت شده و اضطراب را از فرد دچارعقرب گزیدگی شده دور کرد.
۲. برای کاهش درد و تورم عقرب گزیدگی، بلافاصله در محل گزش عقرب کمپرس سرد قرار دهید.
۳. محل زخم و جای نیش عقرب را با آب و صابون بشویید.
۴. عضو دچارعقرب گزیدگی شدهرا به دلیل جلوگیری از گسترش سم عقرب به سمت قلب، در سطحی پایین تر از سطح قلب قرار دهید و فوراً فرد دچارعقرب گزیدگی شده را به مراکز درمانی مراجعه کنید.
۵. وسایل زینتی و جواهرات فرد دچارعقرب گزیدگی شده را از وی جدا کنید.
۶. در صورت امکان نوع کژدم مسوؤل گزش فرد(مثل عقرب کراسیکودا و عقرب گادیم و...)، باید بدام انداخته شود تا گونه آن جهت استفاده از پاد زهر سم عقرب مربوط به آن مشخص گردد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

درمان، پادزهر و آمپول ضد عقرب گزیدگی در ایرانتوضیحات برای عکس ثبت نشده
۱- برگ اسطوخودوس برای محل گزش عقرب

برگ اسطوخودوس را خرد کنید. مقداری از آن را بر روی محل گزش عقرب بگزارید و به آرامی پانسمان کنید.

توضیحات برای عکس ثبت نشده
۲- برگ نعنا  برای محل گزش عقرب

از دیگر روشهای درمان خانگی نیش عقرب استفاده از برگ نعنا ست. به این منظور برگهای تازه نعنا را خرد کنید و به صورت موضعی در محل گزش عقرب قرار دهید. همزمان با آن نیز بهتر است یک قاشق چایخوری از عصاره نعنا را بنوشید یا برگ آن را جویده و قورت دهید.

توضیحات برای عکس ثبت نشده
۳- برگ سیب زمینی  برای محل گزش عقرب

استفاده از برگ گیاه سیب زمینی نیز برای درمان خانگی نیش عقرب مفید است. برگ گیاه سیب زمینی شیرین را آسیاب کرده، به صورت خمیر در آورید و به صورت موضعی در محل گزش عقرب بمالید. استفاده از خود سیب زمینی هم در مواردی که به برگ آن دسترسی ندارید می تواند مفید واقع گردد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده
۴-  دانه تمر هندی  برای محل گزش عقرب

از دیگر روشهای درمان خانگی نیش عقرب استفاده از دانه تمر هندی است. یک دانه تمر هندی را روی یک سطح سفت بمالید تا پوست قهوهای خارجی آن بشکافد. پوسته را برداشته و مغز سفید آن را روی محل گزش عقرب بمالید. این کار باعث خواهد شد زهر عقربو نیش عقرب از محل گزش عقرب جذب گردد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده
۵-  عصاره پیاز برای محل گزش عقرب

استفاده از عصاره پیاز تازه و استعمال موضعی آن در محل گزش عقرب نیز از دیگر اقدامات مفید برای درمان عقرب گزیدگی است.

دعای عقرب گزیدگی

از امام صادق علیه السّلام روایت شده:
براى دفع شرّ عقرب ها و مارها هنگام شب بخواند:
بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ وَ صَلَّى اللَّهُ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ اَخَذْتُ الْعَقارِبَ وَالْحَیّاتِ کُلَّها بِاِذْنِ اللَّهِ تَبارَکَ وَ تَعالى بِاَفْواهِها وَ اَذْنابِها وَ اَسْماعِها وَ اَبْصارِها وَ قُواها عَنّى وَ عَمَّنْ اَحْبَبْتُ اِلى ضَحْوَةِ النَّهارِ إِنْ شآءَاللَّهُ تَعالى
به نام خدا، و به خدا، و درود خدا بر محمّد و خاندانش، همه عقربها و مارها را به اذن خداى تبارک و تعالى گرفتم، به دهان هایشان، و دم هایشان و گوش هایشان، و چشمان شان، و نیروهای شان، از خویشتن و هرکه را دوست دارم، تا برآمدن روز ان شاء اللّه تعالى.
و نیز براى دفع شرّ عقرب بخواند: سلامٌ عَلى نُوحٍ فِى الْعالَمینَ اِنّا کَذلِکَ نَجْزِى الْمُحْسِنینَ اِنَّهُ مِنْ عِبادِنَا الْمُؤْمِنینَ سلام بر نوح در جهانیان، ما اینگونه به نیکوکاران جزا مى دهیم، به راستى که نوح از بندگان مؤمن ماست.
روایت شده: وقتى حضرت نوع علیه السّلام سوار کشتى شد، عقرب را از سوار شدن بر کشتى منع فرمود: عقرب گفت: من با تو معاهده مى بندم که نگزم کسى را که بگوید:
سَلامٌ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَلى نُوحٍ فِى الْعالَمینَ
سلام بر محمّد و خاندان محمّد و على نوع فى العالمین 


در پایان لازم به ذکر است تمام افراد دچارعقرب گزیدگی شده حتی خفیف ترین انواع آن باید حداقل ۲۴ ساعت در بیمارستان تحت نظر باشند و اقدامات ذکر شده در بالا مکمل درمانهای پزشکی مورد نیاز است. البته لازم به ذکر است افراد گزیده شده توسط عقرب از ۴ نوع سرطان در امانند.

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کیمیا زهرآگین برتر می باشد.