کیمیا زهرآگین برتر > مقالات در مورد عقرب > کاربرد سم عقرب و خواص درمانی زهر عقرب -زهرآگین

کاربرد سم عقرب و خواص درمانی زهر عقرب

توضیحات برای عکس ثبت نشده

انواع عقرب یا کژدم یکی از گونه های بندپایان هستند که در دسته عنکبوتیان قرار می گیرنددسته های عقرب از گذشته تا به امروز مورد توجه انسان ها بوده اند و همیشه ترسی عمیق نسبت به عقرب ها وجود داشته است. یکی از مهم ترین دلایل این ترس از عقرب ظاهر نسبتا عجیب عقرب و زهر موجود در دم عقرب ها می باشد. البته همیشه در مورد زهر عقرب اغراق شده است. جالب است بدانید از میان ۱۵۰۰ گونه عقرب تنها ۲۰ موردان عقرب ها زهری سمی و کشنده دارند. با این حال زهر عقرب به همان اندازه می تواند کشنده باشد، همانا عقرب می تواند شفا بخش نیز باشد. شاید این باوردرمورد عقرب می تواند سخت باشد ولی از خواص زهر عقرب می توان برای درمان بیماری های لاعلاج استفاده کرد.


هدیه ویژه ما به شما

                                                                                           pdf آموزش درآمد زایی میلیونی از زهر عقرب  


توضیحات برای عکس ثبت نشده

سم سودمندعقرب

چند سالی می شود که دانشمندان تمام تلاش خود را می کنند تا از پروتئین های زهر عقرب برای درمان بیماری ها استفاده کنند ولی ۴۵۰۰ سال پیش مصری ها به این دست پیدا کرده بودندکه عقرب جانوری مفید است. بر اساس کتیبه های به دست آمد از میان هرم گیزا یا خوفو، مصری ها از زهر عقرب برای درمان بیماری لاعلاج فرعون ورنر استفاده کرده بودند.
در مصر باستان ایزد بانویی به اسم سرکت وجود دارد که یکی از نگهبانان چهار دروازه زرین می باشد. سرکت الهه باروری و جهان مردگان است. در تمام نقاشی ها و سنگ نوشته هایی که از او به دست آمده است، ظاهری مانند عقرب دارد و دربیشتر کتیبه ها نیز نقش عقرب وجود دارد. پزشک معروف مصری به اسم هاموتس در نوشته های خود قید کرده است که: “سکرت از برای درمان سخت ترین پلیدی ها، زهر خویش را نثار بندگان می کند.
” نوشته مزبور باعث شده است تا دانشمندان باور داشته باشند استفاده از خواص سم عقرب  در مصر به دلیل اعتقاد به ایزد بانو سکرت می باشد.سال ها از زمان مصری ها گذشته است و کمتر از یک دهه می شود که دانشمندان متوجه خواص زهر عقرب وهمچنین قیمت زهر عقرب شده اند.
آنها کشف کرده اند که در میان زهر عقرب پروتئینی به اسم پپتید وجود دارد که دارای ساختاری پیچیده است. هر یک از گونه های عقرب دارای ساختار پروتئینی مخصوص خود هستند و این بدان معنی است که ۱۵۰۰ نوع مختلف از این پروتئین در بدن عقرب ها وجود دارد و تا به امروز تنها نیمی از آن پروتیین هادر بدن عقرب ها بررسی شده است. این پروتئین ها در بدن عقرب ها عامل اصلی صدمه وارد کردن به سلول ها می باشند و می توانند باعث از بین رفتن یا فلج کردن آنها شوند.


سم عقرب به عنوان مسکن درد:
بر اساس مطالعه ای منتشر شده در سال ۲۰۱۳ که در مورد سم عقرب هاست مشخص شد که میتوان از سم عقرب به عنوان یک مسکن بدن انسان استفاده کرد.
سم عقرب برای جلوگیری ازشکست پیوندسیاهرگی: 

این یک یافته از دانشگاه لیدز است. در سم عقرب سمی به نام مارگوتوکسین وجود دارد. سم عقرب مارگاروکسین می تواند برای جلوگیری از شکست در روند پیوند سیاهرگ به تیم پزشکی کمک کند.
سم عقرب ، دارویی برای آرتروز روماتیسی است:

سم عقرب در درمان بیماری آرتروز رماتیسمیبا سرطان استخوان کار می کند. بنابراین بیماری آرتروز روماتیسمی می تواند به طور طبیعی به وسیله ی سم عقرب درمان شود.
سم عقرب دارویی برای درمان لوپوس لوپوس:
بیماری مرتبط با پادتن هاست. پادتن ها باید با بیماری های خارجی حمله کنند و درنتیجه بدن سالم بماند. با این حال در بیماران لوپوس، پادتن ها به خود حمله می کنند. این خطا به برخی از اشکال عضو لوپوس حمله می کند. برای درمان آن، معمولا بیماران باید به طور منظم دارو استفاده کنند و کمی با یک پزشک کنترل می شود. با این حال، امروزه سم عقرب نیز می تواند به عنوان یک دارو لوپوس مورد استفاده قرار گیرد.
سم عقرب برای جلوگیری ازشکست بای پس قلبی :

مقصود از بای پس قلبی، عمل جراحی برای افزایش جریان خون به قلب می باشد. محققان انگلستان یافتند که سم عقرب می تواند از شکست بای پس قلبی جلوگیری کند. زیرا در انجام بای پس قلبی ممکن است شکست رخ بدهد.


کشاورزی:
در کنار بررسی پروتئین های زهر عقرب، عده ای هم در جستجوی راه هایی برای استفاده از زهرعقرب در جهت خدمت بیشتر به بشر هستند. ساده ترین خاصیت این زهر در بدن عقرب استفاده در موارد کشاورزی است. زهرعقرب یکی از بهترین آفت کش ها است. استفاده از زهر عقرب برای دفع آفت ها چند فایده دارد که از میان مهم ترین آنها می توان به تجزیه پذیر بودن انها توسط خاک اشاره کرد. همان طور که می دانید استفاده از سموم صنعتی باعث می شود تا خاک پس از سال ها خاصیت خود را از دست بدهد و اصطلاحا به خاک مرده تبدیل شود. چرا که سموم صنعتی به هیچ عنوان تجزیه پذیر نمی باشند.
درمان سرطان:
از زهر عقرب می توان برای نمایان کردن سلول های سرطانی نیز استفاده کرد. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۳ برروی عقرب انجام شده نشان می دهد که اگر زهر عقرب به دستگاه رنگ آمیزی تومور متصل شود، به دلیل اینکه خاصیت فلورسنت دارد می تواند رنگ تومور های سرطانی را به وضوح نشان بدهد.
پیوند ها:
زمانی که عضو جدید را به بدن پیوند می زنند، امکانش خیلی زیاد است که بدن آن عضو را نپذیرد و شروع به نابود سازی بافت ها بکند. با استفاده از زهر عقرب می توان این مشکل را نیز از بین برد. چند سالی است که از زهر عقرب یا نسخه سنتز شده آن در ساخت دارو های ایمنی بدن استفاده می شود.


درمان آرتریت:
راهبان بودایی که در صخره های بلند چین زندگی می کنند همیشه دارای سلامت بدنی بسیار خوبی هستند و به گفته خودشان هیچگاه دچار درد عضلات نمی شوند. سال ها راز این راهبان مخفی مانده بود تا اینکه در سال ۲۰۱۰ یکی از آنها ادعا کرد که هر ماه به عقرب ها اجازه می دهند تا آنها را دچارعقرب گزیدگی کنند. تحقیقات در مورد خواص زهر عقرب نشان می دهد که این ماده دردرون بدن عقرب می تواند به درمان بسیاری از بیماری های غصلانی و مفصلی مانند آرتریت ها کمک کند.
درمان مالاریا:
اگر شما لیست مرگ بارترین جانوران بر روی کره زمین را بخوانید احتمالا از دیدن نام پشه در صدر این لیست جا می خورید. پشه ها هر ساله ۱۰۰ برابر تمام کشته های حملات حیوانات درنده، قربانی می گیرند. مالاریا به طور میانگین در سال ۵ میلیون نفر را از پا در می آورد. خوشبختانه آزمایشات اخیر ثابت کرده است که زهر عقرب قابلیت مبارزه با این بیماری را دارد و این ماده دردرون بدن عقرب می تواند از پیشرفت آن جلوگیری کند

عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهارکرد:نگهداری گزدم (عقرب)یابرداشت ازاسکورپیوناریم به منظور دوشیدن زهرعقرب می توانداقتصادی باشدچرا که عقرب بسیار کم مصرف وکم فعالیت بوده وعقرب طول عمربالایی داردهمچنین عقرب ها درمکانهای بیابانی وکویری یعنی اکثرمناطق کشوریافت می شود.تاکنون ۶۴گونه عقرب (مثل عقرب گادیم و عقرب کراسیکودا یا عقرب ایرانی و...) درکشورشناسایی شده است. لذاباتوجه به این غنای گونه ی عقرب علاوه برپرورش عقرب مصنوعی دراسکورپیوناریم می توانیم بصورت طبیعی نیز عقرب را برداشت داشته باشیم.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

توضیحات برای عکس ثبت نشده

پژوهشگران کالج سنت جان در انگلیس، کره‌ هایی از جنس طلا ساخته‌ اند که ۴ میلیون برابر از یک تار موی انسان، کوچک‌تر است. سپس روی آن را با داروی متداولی در شیمی درمانی به نام «سیس پلاتین» پوشاندند و متوجه شدند وقتی آن را به تومور تزریق کردند، تولید سلول‌ های سرطانی متوقف شده و خیلی از آنها نابود شدند. آنها سپس کره‌های طلا را به علاوه رادیوتراپی روی نمونه‌های تومور مغز امتحان و مشاهده کردند که الکترون‌های مرکز کره طلا «برانگیخته» شده و dna سلول‌ های سرطانی را از کار انداختند. این فرآیند همچنین اجازه داد شیمی درمانی به تومورهای ضعیف‌ شده حمله کند. به گفته پژوهشگران، ۲۰ روز پس از اجرای این روش جدید روی نمونه‌های تومور مغز، هیچ سلول زنده‌ای در آن باقی نماند. نتیجه این پژوهش در مجله nanoscale منتشر شده است. خبر دیگر اینکه، دانشمندان سازمان غذا و داروی آمریکا (fda) با استفاده از رنگ تومور موفق شدند سرطان مغز را تشخیص داده و به درمان آن بپردازند. برابر این گزارش، رنگ تومور به پزشکان کمک می‌ کند به راحتی تومور را شناسایی کنند. این عمل با استفاده از پروتئین مشتق شده از سم فلج‌کننده از نوعی عقرب به دست می‌آید. سد خونی مغزی، محدوده جداکننده بین مایع برون‌سلولی مغز در سیستم اعصاب مرکزی و جریان خون گردشی در بدن است بطوری که اگر مواد رنگی به ‌درون خون تزریق شوند، می‌توان مشاهده کرد که از این ماده درون مغز اثری دیده نمی‌شود. زهرعقرب ضمن اینکه در تشخیص سلول های تومور مفید است، از سد خونی سلول های مغز هم می‌ گذرد. پژوهشگران در حال بررسی این موضوع و راه های درمان آن هستندو همینطور روغن عقرب.


قویترین ضدسرطان ها

پس از ۱۵ سال تحقیق و پژوهش با استفاده از سم مار و عقرب موفق به ساخت یک ترکیب پروتئینی شدیم که اثرات آن روی چند رده سلولی ازجمله سلول‌های سرطانی سینه، ریه، خون و رحم مورد آزمایش قرار گرفته و در فاز حیوانی نتایج بسیار خوبی به دنبال داشته است. خراسان نوشت: محققان کشورمان پس از ۱۵ سال تحقیق موفق به ساخت نوعی ترکیب دارویی ضدسرطان با استفاده از سموم مار و عقرب شدند که این ترکیب دارویی با تاثیرگذاری روی چند رده سلولی قادر است ۴ نوع سرطان شایع شامل سرطان‌های خون، ریه، رحم و سینه را درمان کند. این ترکیب دارویی که در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ساخته شده با آزمایش روی موارد حیوانی نتایج بسیار خوبی به دنبال داشته است. به گفته رئیس بخش جانوران سمی این موسسه، ایران در زمره معدود کشورهایی است که به این دستاورد علمی دست یافته است و آزمایش‌های انسانی این ترکیب جدید با نام ICD۸۵ پس از اخذ مجوز از وزارت بهداشت آغاز می‌شود. دکتر عباس زارع رئیس بخش جانوران سمی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به جزئیات ساخت ترکیب دارویی ضد سرطان اظهار داشت: پس از ۱۵ سال تحقیق و پژوهش با استفاده از سم مار و سم عقرب موفق به ساخت یک ترکیب پروتئینی شدیم که اثرات آن روی چند رده سلولی ازجمله سلول‌های سرطانی سینه، ریه، خون و رحم مورد آزمایش قرار گرفته و در فاز حیوانی نتایج بسیار خوبی به دنبال داشته است.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

تشخیص بافت سرطانی مغز با سم عقرب


محققان با استفاده از حس گرهای مادون قرمز و نوعی اسید آمینه موجود در سم عقرب  روشی ایجاد کرده اند که در تعیین موقعیت سلولهای سرطانی مغز بسیار موثر است. به گزارش تاپ دیجیت و به نقل از نیواطلس، محققان یک روش تصویربرداری جدید ابداع کرده اند که به جراحان برای تعیین موقعیت تومورهای بدخیم مغز در طی عمل جراحی کمک میکند، نتایج آزمایشگاهی این روش بسیار امیدوارکننده نشان داده است. این تکنیک ترکیبی از یک دوربین با حساسیت بالای مادون قرمز با یک ماده که از اسید آمینه موجود در زهر عقرب ساخته شده است. درمان گلیوما (glioma)، یک نوع کشنده تومور مغزی، می تواند فوق العاده دشوار باشد. این نوع تومورها به شیمی درمانی و یا پرتو درمانی به خوبی پاسخ نمی دهند و تمایل به گسترش در طیف گستردهای از بافت مغز دارند، به همین علت شناسایی و

توضیحات برای عکس ثبت نشده

حذف بافت سرطانی آن برای جراحان بسیار دشواراست.تکنیک تصویربرداری جدید براساس یک ترکیب جدیدبه نام توزولریستید (BLZ-۱۰۰) است که یک نسخه مصنوعی بهینه شده از یک پپتید موجود در زهر عقرب است. این ترکیب به طور طبیعی به سلولهای سرطانی مغز متصل میشود، پس از آن محققان یک رنگ فلورسنت به آن اضافه میکنند که در نتیجه در زیر نور مادون قرمز سلولهای تومور به راحتی از بافت طبیعی تشخیص داده می شوند. این آزمایش اولیه بالینی BLZ-۱۰۰ بی خطر و غیر سمی بوده و در اتصال به تومورهای مغزی موثر است. در این تحقیق هفده بیمار بزرگ سال مبتلا به سرطان مغز مورد آزمایش ترکیبات تصویربرداری قرار گرفتند که در آن هیچگونه عوارض جانبی نامطلوب مشاهده نشد و علاوه برآن روش تشخیص سلولهای سرطانی بسیار موثر بود.


در کنار آزمایش این ترکیب جدید، یک سیستم دوربین نیز که می‌تواند هم زمان تصویرهای مادون قرمز و نور مرئی بگیرد نیز آزمایش شد. پیش از این برای دستیابی به این نوع تصویربرداری دوگانه در محیط جراحی، چند دوربین حجیم مورد نیاز بود. اما این فناوری جدید اجازه می‌دهد در یک لحظه بین دو حالت تبادل کرد که به جراحان در تعیین موقعیت تومورهای مغزی و حذف بافت سرطانی کمک می‌کند. اکنون این تکنیک تصویربرداری در حال آزمایش روی گروه بزرگ‌تری است تا تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را اخذ کند. پیش‌بینی می‌شود که ترکیب BLZ-۱۰۰ در هدف‌گیری و تشخیص انواع دیگر سرطان نیز مؤثر باشد.


برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله ی همه چیز در مورد پرورش عقرب و مقاله ی فواید زهرعقرب برای درمان بیماریهای خاص  مراجعه فرمایید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به شرکت کیمیا زهرآگین برتر می باشد.